Një gjykatë kineze në Pekin dënoi yllin e popit kinezo-kanadez Kris Wu, i njohur gjithashtu si Wu Yifan, me 13 vjet burg pasi e shpalli fajtor për vepra seksuale, përfshirë përdhunimin, tha gjykata në një postim në llogarinë e saj zyrtare në Weibo.

Wu u bë i famshëm si një anëtar i grupit popullor koreano-kinez pop EXO, më pas u largua nga grupi në 2014-ën.

Gjykata Popullore e Qarkut Chaoyang në Pekin deklaroi se midis nëntorit 2020 dhe dhjetorit 2020, këngëtari përdhunoi tri gra në rezidencën e tij, ndërsa ato nuk ishin në gjendje ose nuk dinin si të rezistonin për shkak të dehjes nga alkooli; dhe në korrik 2018, ai së bashku me të tjerë organizuan dy gra për t'u përfshirë në "veprimtari të shthurur" në gjendje të dehur në banesën e tij, deklaroi gjykata.

Gjykata e dënoi Wu për dy akuza – përdhunim dhe grumbullim të një turme për t’u përfshirë në aktivitete të shthurura – dhe e dënoi atë me 11.5 vjet dhe 22 muaj, respektivisht. Ai do të deportohet pasi të përfundojë dënimin, tha gjykata.

Wu u arrestua zyrtarisht me dyshimin për përdhunim në gusht të vitit të kaluar, pasi ai u arrestua për herë të parë nga policia në korrik 2021 në kryeqytetin kinez, pas një proteste në internet mbi akuzat për sulm seksual kundër tij në atë që është bërë rasti më i bujshëm #MeToo në Kinë.

Më vete, Shërbimi Tatimor Komunal i Pekinit gjobiti Wu me rreth 83.8 milionë dollarë për evazion fiskal, sipas një deklarate nga agjencia e lëshuar të premten.