Olivia Wilde ka reaguar pasi mori pjesë në ‘Met Gala 2023’ më 1 maj, me një fustan identik me atë të veshur nga e ftuara tjetër, redaktorja e ‘Vogue China’ Margaret Zhang.

"Mendjet e mëdha," shkroi Olivia në Instagram Story, krahas foto të tyre me fustanet e frymëzuara nga Karl Lagerfeld. "Nëse do të ‘binjakëzoheni’ me dikë, bëjeni @margaretzhang."

Redaktorja e ‘Vogue’ China ripostoi mesazhin pozitiv dhe shtoi, "Sa e ëmbël".

Të dyja yjet kishin veshur fustane me një motiv violine ari, të cilat u frymëzuan nga një prej krijimeve të stilistit të ndjerë të vitit 1983 për t'u përshtatur me temën e Met Gala "Karl Lagerfeld: A Line of Beauty".

Olivia kishte një version të bardhë të fustanit nga stilistja Chloé Gabriela Hearst, ndërsa Margaret zgjodhi një fustan të zi.

Chloé risolli dizajnin e Karlit me një pelerinë, qëndisje dhe rruaza të arta për të formuar një "trompe l'oeil" ose imazhin e iluzionit optik të një violine.

“Gjatë gjithë viteve 1980, në harmoni me kohën, koleksionet e Lagerfeld-it vendosën një vështrim të këndshëm, por elegant në tema, duke filluar nga muzika te pajisjet shtëpiake”, shkroi labeli në Instagram. “Zbukurimet e fustanit origjinal “Angkor” – tani të ekspozuara në retrospektivën #ALineOfBeauty – u frymëzuan nga një violinë italiane e shekullit të 17-të e punuar nga luthieri Nicola Amati dhe të kujton fotografinë e famshme “Le Violon d’Ingres” ( 1924) nga artisti surrealist, Man Ray.