Dy njerëz që kanë një kimi të fortë por ndërpresin marrëdhënien e tyre për shkak të rrethanave të tjera të jetës, kanë propabilitet më të lartë të përjetojnë seksin *në momentin e gabuar*.

A është seksi me ish-partnerin një ide e mirë?

Përgjigja shkurt: Varet. Një natë spontane me një ish mund të duket tërheqëse, por gjithashtu ka edhe të metat e veta, thotë psikoterapistja me qendër në Çikago, Jennifer Klesman, LCSW. autore e "You Can't Stay There: Surviving a Breakup one moment in a time". "Ndonjëherë, një ish në të vërtetë thjesht dëshiron të lidhet, është ende i hutuar, ose do t'ju përdorë për seks, dhe kjo mund të çojë në potencialin për t'u lënduar përsëri," shpjegon ajo. “Kjo mund t'ju bëjë të ndiheni të përdorur, të pambrojtur dhe të refuzuar."

Kemi disa eksperienca personale nga Cosmopolitan:

Rreth një javë pas ndarjes sonë, unë dhe ish-i im u lidhëm. Kisha përshtypjen se ishte hera e fundit dhe më dukej si seksi i ndarjes - të gjitha pengesat u zhdukën, nuk ka nevojë të fshehësh asgjë, fenomenale. Ne jemi ende bashkë rastësisht herë pas here. Po bënim më shumë eksperimente dhe lojëra pas ndarjes, dhe sinqerisht, ka qenë një rrugë shumë argëtuese për të dy ne. Rezulton se ne nuk jemi në të njëjtën faqe për të ardhmen tonë, por jemi ende shumë afër dhe e konsiderojmë veten shpirtëra binjak.” —Laura*, 33

“Unë isha me ish-in tim për pak më pak se një vit dhe mësova në gjysmë të rrugës se ai po tradhtonte partneren e tij prej kohësh me mua dhe se ata kishin një fëmijë së bashku. U ndjeva super fajtore për prishjen e një familjeje, por përfundimisht u ndamë pasi mora vesh se edhe ai po më tradhtonte. Kishte shumë flamuj të kuq që i injorova sepse rashë në dashuri. Rreth gjashtë javë pas ndarjes, mësova se ai dhe vajza me të cilën më kishte tradhtuar ishin ndarë gjithashtu. Isha në depresion, e vetmuar dhe ende e dashuruar. Mendova se mund ta ndryshoja. Fjetëm bashkë dhe menjëherë e kuptova se kisha bërë një zgjedhje të keqe. Ai as nuk donte të më puthte më pas. U ndjeva shumë keq.  Nuk mund të ndaloja të vjellat. Trupi im fjalë për fjalë po e refuzonte atë, dhe më në fund, isha mjaft i vetëdijshëm për ta dëgjuar. Nuk folëm më kurrë.” -Isabel, 27

“Unë dhe ish-i im kemi kaluar një ndarje të vështirë pas 10 vjetësh lidhje, por duhej të ndodhte. Ishte një lidhje traumatike. 2 vite pas ndarjes u takuam dhe doja të dija se ende mund ta kem atë sa herë të dua, dhe e arrita. Kjo ishte gjithçka që më duhej.” —Julie*, 33

“Unë dhe bashkëshorti im filluam të takoheshim në shkollën e mesme, u ndamë në kolegj, por filluam të takoheshim fshehurazi pas ndarjes. Tani, ne jemi të lumtur të martuar me një fëmijë! Në atë kohë, e dija se isha rehat me të dhe definitivisht e zgjodha atë" -Stefi, 29 vjeç

“Fillimisht, ishte e mrekullueshme – gjithmonë isha i lumtur me të. Por pas një viti mësova se ajo më kishte tradhtuar me ish-in e saj. E fala dhe lidhja jonë vazhdoi, por nuk isha kurrë i njëjti më pas. Ne u ndamë, dhe tre ditë më vonë iu luta asaj për një seks të fundit lamtumire. Një muaj më vonë i thashë se edhe nëse më përdorte për seks, nuk kishte rëndësi sepse unë ende e doja atë më shumë se jetën time. Mendova se do të ndryshoja mendjen e saj për të na dhënë një goditje tjetër. Në atë që do të ishte përvjetori ynë i tretë, folëm, bëmë seks dhe të dy qanim para se të përfundonim sepse emocionet tona ishin shumë të forta...Nuk e dim as vetë se çfarë duam” - Shansi, 23

Poll