Balenciaga është gjithmonë një nga pikat kryesore të 'Javës së Modës në Paris' - jo pak për shkak të modeleve të saj. Çdo sezon, nuk e dini kurrë se kush do të ecë në pistë me dizajnet e Demnës. Offset? Nicole Kidman?

Për koleksionin e Pranverës 2024, kasti ishte një dhuratë për 'nërdët' e modës, duke ngritur lart figura të njohura në industri, duke filluar nga profili i lartë (Kim Kardashian) deri tek ato më pak të njohurat (Robin Meason, drejtori global i PR i Balenciaga). Demna zgjodhi që nëna e tij të hapte shfaqjen me një pallto marine.

Të famshmit në pistë nuk janë asgjë e re në Javën e Modës, por Demna zgjodhi Kim Kardashian dhe kantautoren Yseult. (Kardashian, sidoqoftë, u shfaq vetëm në lookbook; Ajo nuk eci në shfaqje.) 

Cathy Horyn - kritikja legjendare e modës për "Cut" - eci në shfaqje e veshur me një kostum elegant. Meason kishte veshur një xhaketë bombarduese me përmasa të mëdha, ndërsa Lionel Vermeil-drejtori i modës dhe inteligjencës luksoze në Kering, kompania mëmë e Balenciaga-s, kishte veshur një pallto dhe sandale.

Amanda Lepore bëri që të pranishmit të shpërthenin nga emocioni kur ajo u ngjit në pasarelë me një fustan të zi me dantella. Shkrimtarja Diane Pernet – e cila shpesh vlerësohet si blogerja e parë e modës – kishte një pallto lëkure dhe shaminë e saj të firmosur, megjithëse ajo shkoi pa vellon e zezë ikonë.

Fundi dramatik? Bashkëshorti i Demnës, Loïk Gomez, me një fustan të bardhë martese dhe vello.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Balenciaga (@balenciaga)