Kendrick Lamar performoi diss-in e tij për Drake "Not Like Us" pesë herë gjatë koncertit të tij të fundit.

Reperi e mbylli shfaqjen e tij "Pop Out: Ken & Friends" në Kaliforni me këngën, e cila ka një tekst që hedh akuza të rënda mbi rivalin e tij, deri në akuza për pedofili.

I ftuari surprizë Dr. Dre prezantoi këngën duke pëshpëritur rreshtin e hyrjes, "Unë shoh njerëz të vdekur".

Lamar më pas performoi hitin, i cili debutoi në numrin 1 në Billboard Hot 100 muajin e kaluar, disa herë, teksa të pranishëm ishin disa të famshëm, duke përfshirë YG, ScHoolboy Q, Roddy Ricch, DeMar DeRozan dhe Russell Westbrook.

Përplasja mes Lamar dhe Drake filloi në mars kur reperi i "Loyalty" publikoi "Like That" me Future dhe Metro Boomin. Në këngë, ai thotë "Motherf–k said big three, n–a, it’s just big me", duke iu referuar këngëtares së Drake dhe J. Cole.

Muajin pasues, Drake solli "Push Ups", si diss për Kendrick. Pasi Lamar nuk u përgjigj, Drake më pas solli "Taylor Made Freestyle", në të cilën ai përdori zërat me AI të Snoop Dogg dhe Tupac Shakur.

Megjithatë, Lamar nuk qëndroi i heshtur për shumë gjatë, pasi më pas publikoi këngën gjashtë minutëshe "Euphoria" më 30 prill.

Pasi të dy reperët publikuan disa dise të tjera, beef-i i tyre arriti kulmin kur reperi i “Poetic Justice” solli “Not Like Us.”

Drake nuk u shqetësua nga suksesi i shfaqjes së Lamar në Juneteenth, pasi ai ndau një selfie në Instagram pas përfundimit të koncertit.

“Summer League”, shkroi ai krah fotos së tij.