Kur bëhet fjalë për fituesin e shumicës së Oscars në të gjitha kohërat, mund të habiteni kur të mësoni se kush qëndron në krye të listës. Shumë aktorë të mrekullueshëm janë bashkuar që nga viti i fundit në gradat MAA (Multiple Academy Awards). Mahershala Ali, për shembull mori në shtëpi një Oscar vitin e kaluar, për rolin e tij në filmin "Libri i gjelbër". Ishte vetëm nominimi i tij i dytë, që do të thotë se ai ka një normë mbresëlënëse 100% të suksesit për fituesin e Oscar.

Me siguri që edhe juve t’ju ​​interesojë të zbuloni se kush ka statujat më të arta të të gjitha kohërave, pasi me siguri nuk është kush ju mendoni se është! Ne të gjithë mund të duam Meryl Streep dhe të dëshirojmë që ajo të jetë Mbretëresha e gjithçkaje, por siç duket ajo nuk mban pozicionin e 'fituesit të shumicës së Oscars ndonjëherë'.

Kur bëhet fjalë për çmimet e Akademisë, Meryl është komplimentuar dhe nominuar më shumë se çdo aktor tjetër, burrë apo grua! Fuqia dhe loja fantastike aktoreske e yllit të filmave si në produksione kinematografike si "Mama Mia", "Deer Hunter" dhe "The Iron Iron", është nominuar plot 21 herë, duke shtuar nominimin e saj më të fundit në listë për rolin e saj në "The Post", në 2018-ën.

Por kur bëhet fjalë për triumfuesit e statujave të arta Oscar, për fat të keq ajo nuk është mbajtësja e rekordeve.

Fituesi i shumicës së Oscars ndonjëherë në histori?

Kampionia e të gjitha kohërave mbetet Katharine Hepburn. Ajo është aktorja që ka fituar më shumë statuja të arta në të gjithë vitet e ekzistencës së kësaj gare të jashtëzakonshme artistësh, aktorësh, producentësh, e jo vetëm!

Katharine Hepburn fitoi katër Oscar gjatë gjithë karrierës së saj. Në moshën 26-vjeçare, Hepburn fitoi çmimin e saj të parë në Akademinë e këtyre trofeve. Pas kësaj, pati një mungesë çmimesh për 34 vitet e ardhshme të karrierës së saj, por më në fund, në vitin 1967 ajo fitoi Oscar-in e saj të dytë për "Who's Coming To Dinner", pastaj një tjetër në vitin 1968 për "The Lion In Winter" dhe më në fund në 1981 për "On Golden Pond".

Këtu është diçka që nuk e dini!

Ju mund të keni qenë të vetëdijshëm për veshjen me rripa të Hepburn-it, por këtu është diçka që mbase nuk e keni ditur: Hepburn nuk u paraqit asnjëherë në Academy Awards për të marrë statujat e arta. Kur u pyet për mungesën e paraqitjeve në ceremonitë e çmimeve, Katherine Hepburn tha: ''Çmimet nuk janë asgjë. Çmimi im është puna ime"!