Sigurisht, kur i shikon për të parën herë e kupton mirëfilli çdo të thotë luks, investim me shifra stratosferike që u takojnë miliarderëve apo të famshmëve në botë që tashmë i kanë kthyer në pasuritë e tyre të patundshme. Ndryshe, këto cilësohen si pasuri ekstravagante në tregun e pronave që ofrojnë nivel të lartë jetese. Le t'i zbulojmë tani bashkarisht se cilat janë rezidencat më të shtrenjta në botë! Janë kaq mahnitëse në çdo detaj tyrin!

Vila l’Echauguette, Monte Carlo në Monako kushton 125 milionë dollarë
Besohet të jetë ndërtuar në vitet 1880 për familjen e 'Magjistarit të Monte Carlos', François Blanc, i cili ndërtoi Operën e Monakos dhe menaxhoi kazinon e Monte Carlos! Kjo vilë ëndërrimtare është vendi ku Marie Antoinette jetoi për vite me radhë në hapësirat marramendëse të saj, me tavane të lartë dhe stilin antik.
Sloane House, Londër në Britani e Madhe kushton 130 milionë dollarë
Është e panevojshme të thuhet se Sloane është prona më e shtrenjtë në Londër dhe një nga më të mëdhatë e qytetit me një hapësirë prej 25,717 metra katrorë. Bossi Ecclestone e ka blerë këtë rezidencë për një çmim prej 60 milionë paund, ndërsa investoi në të edhe 32 milionë paund të tjerë për t'i dhënë formën që ka sot. Sigurisht, në tregun imobilar, sot kjo pronë ka çmimin tjetër, pikërisht 130 milionë dollarë.
Rezidenca e oqeanit në Nju Jork vlen 145 milionë dollarë
Shtëpia ka një numër hapësirash gjigante, ku të gjithë mund relaksohen dhe të shijojnë diellin e nxehtë të verës nga ballkoni apo fasadat e mëdha të xhamit. Dhoma të mëdha familjare, salla lojërash, kinema, gjithçka mund të gjendet brenda kësaj super shtëpie luksoze.
Vila Mesa Vista Ranch në Teksas kap shifrën 220 milionë dollarë
Fillimisht e listuar për një çmim prej 250 milionë dollarësh, pronës i është ulur çmimi me afro 30 milionë dollarë. Në thelb të fermës është një shtëpi me një hapësirë prej 35 mijë metrash katrorë, e cila përmban dhoma ndjenjeje, një bibliotekë, kinema në shtëpi me 30 dhoma, qendër konferencash dhe një tërësi hapësirash të tjera.
Pallati me bulëza, Côte d'Azur në Francë vlen plot 390 milionë dollarë
Një shtëpi fantastike që përmban 10 dhoma gjumi, të cilat janë dekoruar nga artistë të njohur bashkëkohorë, 11 banjo rrethore, një dhomë pritjeje gjigande, një sallë pritjeje panoramike dhe një kuzhinë rrethore, si dhe tre pishina të rrumbullakëta, si dhe kopshte me tarracë.