Me këtë lloj ushqimi, djegia e yndyrës është e garantuar! Brenda dietës mesdhetare ne priremi të konsumojmë më shumë makarona, por me supën ato haen më pak. Meqenëse është një pjatë tipike e vendeve nordike, ku klima është më e ftohtë, atëherë hahet një pjatë e nxehtë që të ngroh dhe të kënaq. Ajo që jo të gjithë e dinë është se të ngrënit e supës me perime mund t'ju ndihmojë të humbni peshë shpejt.

Dieta e supës: çfarë është ajo? Nuk është një dietë humbje peshe që përfshin konsumin e një pjate supe në ditë për një javë rresht. Duke balancuar pjesën tjetër të ushqimeve që ju konsumoni duke eliminuar pothuajse fare ato me origjinë shtazore. Kjo është arsyeja pse është veçanërisht e përshtatshme për vegjetarianët. Dieta e supës duhet të bëhet për të paktën shtatë ditë rresht, duke ngrënë një supë perimesh si për drekë dhe darkë. Ju pastaj mund të hani fruta në pjesën tjetër të ditës, një filxhan çaji jeshil ose lëngje frutash pa sheqer. Gjithashtu mbani mend të pini të paktën një litër ujë në ditë për të eliminuar të gjitha mbetjet e tepërta.

Kjo lloj diete ka rezultate të shkëlqyera nëse mbahet në mënyrë rigoroze. Rezultati është i garantuar dhe ju mund të humbisni deri në dy kilogramë brenda javës. Por, duhet të jeni shumë të kujdesshëm që të mos bini menjëherë nga pesha sepse një dietë e tillë kufizuese nuk mund të ndiqet për shumë gjatë. Supa është një pjatë shumë popullore në çdo vend të Europës, madje edhe në Shqipëri, e një vakt i tillë sjell shumë përfitime për trupin. Ekzistojnë shumë receta, sidomos ato me perime të freskëta, pa kaluar nivelin e kripës dhe yndyrës në të, dhe gjithçka garanton fibra, vitamina dhe kripëra minerale aq shumë të nevojshme për organizmin.

Ndaj, mos hezitoni! Bëjeni si dietë dhe do të shini rezultate befasuese!