Nominimet për vitin e 78 të çmimeve “Golden Globe”, u bënë të njohura këtë të mërkurë, duke vlerësuar prodhimet më të mira nga bota e televizionit dhe filmave.

Të nominuarit e këtij viti janë një përzierje e vjetër dhe e re, duke nxjerrë në pah shumë prodhime që kemi parë nga shtëpia gjatë karantinës. Netflix udhëhoqi si në televizion ashtu edhe në nominimet e filmave.

Chadwick Boseman, i cili ndërroi jetë vitin e kaluar në moshën 43-vjeçare, pas një beteje me kancerin e zorrës së trashë, mori një nominim pas vdekjes për rolin e tij në filmin e Netflix " Ma Rainey's Black Bottom".

Golden Globes do të zhvillohet  të dielën, në 28 shkurt në NBC.

Ndiqni më poshtë listën e të nominuarve:

Aktori më i mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Don Cheadle, “Black Monday”

Nicholas Hoult, “The Great”

Eugene Levy, “Schitt’s Creek”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Ramy Youssef, “Ramy”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Lily Collins, “Emily in Paris”

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”

Elle Fanning, “The Great”

Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”

Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Jason Bateman, “Ozark”

Josh O’Connor, “The Crown”

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Al Pacino, “Hunters”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Seriali më i mirë – dramë

“The Crown”

“Lovecraft Country”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Ratched”

Aktori më i mirë në një miniserial ose film televiziv

Bryan Cranston, “Your Honor”

Jeff Daniels, “The Comey Rule”

Hugh Grant, “The Undoing”

Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”

Mark Ruffalo, “I Know This Much is True”

Aktorja më e mirë në një miniserial ose film televiziv

Cate Blanchett, “Mrs. America”

Daisy Edgar-Jones, “Normal People”

Shira Haas, “Unorthodox”

Nicole Kidman, “The Undoing”

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”

Miniseriali ose filmi më i mirë televiziv

“Normal People”

“The Queen’s Gambit”

“Small Axe”

“The Undoing”

“Unorthodox”

Kënga më e mirë – film

“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”

“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead”

“Speak Now,” “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed,” “The United States vs. Billie Holiday”