Kjo ceremoni dukej ndryshe nga vitet e mëparshme për shkak të pandemisë së koronavirusit. Sidoqoftë, pati shumë për të festuar pasi disa nga ma të mirët dhe më të ndriturit në Hollywood u nderuan me çmime prestigjioze.

Nomadland” u vlerësua si filmi më i mirë dramatik, duke bërë histori për regjisoren dhe producenten Chloé Zhao. Chloé është gruaja e dytë dhe gruaja e parë me ngjyrë që fiton çmimin për regjinë më të mirë.

Në listën e serialeve më të mirë televizivë kryeson 'The Crown', ndërkohë që Emma Corrin dhe Josh O'Connor, të cilët luajnë Lady Diana-n dhe princin Charles, fituan çmimet e tyre të para.

Më poshtë lista e fituesve:

Filmi më i mirë – Dramë

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Mank” (Netflix)

“Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Aktorja më e mirë – Dramë

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (WINNER)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Aktori më i mirë – Muzikal – Komedi 

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (WINNER)

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)

Andy Samberg (“Palm Springs”)

Fotografia më e mirë – Muzikal – Komedi 

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (WINNER)

“Hamilton” (Walt Disney Pictures)

“Music” (Vertical Entertainment)

“Palm Springs” (Neon)

“The Prom” (Netflix)

David Fincher, “Mank” (Netflix)

Regina King, “One Night in Miami” (Amazon Studios)

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Chloé Zhao, “Nomadland” (Searchlight Pictures) (WINNER)

Aktori më i mirë – Dramë

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (WINNER)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Seriali më i mirë i kufizuar televiziv ose filmi i bërë për televizion

“Normal People” (Hulu/BBC)

“The Queen’s Gambit” (Netflix) (WINNER)

“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

“The Undoing” (HBO)

“Unorthodox” (Netflix)

Seriali më o mirë – Dramë 

“The Crown” (Netflix) (WINNER)

“Lovecraft Country” (HBO Max)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Ozark” (Netflix)

“Ratched” (Netflix)

Filmi më i mirë – Gjuha e Huaj

“Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

“La Llorona” (Shudder)

“The Life Ahead” (Netflix)

“Minari” (A24) (WINNER)

“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Seriali më i mirë televiziv – Muzikor ose Komedi

“Emily in Paris” (Netflix)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Great” (Hulu)

“Schitt’s Creek” (CBC) (WINNER)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Rezultati më i mirë Origjinal – Filmi Motion

“The Midnight Sky” (Netflix) – Alexandre Desplat

“Tenet” (Warner Bros.) – Ludwig Göransson

“News of the World” (Universal Pictures) – James Newton Howard

“Mank” (Netflix) – Trent Reznor, Atticus Ross

“Soul” (Pixar) – Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (WINNER)

Kënga më e mirë origjinale “Fight for You” from “Judas and the Black Messiah” (Warner Bros.) – H.E.R., Dernst Emile II, Tiara Thomas

“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) – Daniel Pemberton, Celeste

“Io Si (Seen)” from “The Life Ahead” (Netflix) – Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi (WINNER)

“Speak Now” from “One Night in Miami” (Amazon Studios) – Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

“Tigress & Tweed” from “The United States vs. Billie Holliday” (Hulu) – Andra Day, Raphael Saadiq

Performanca më e mirë nga një aktore në një seri televizive – Dramë

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Emma Corrin (“The Crown”) (WINNER)

Laura Linney (“Ozark”)

Sarah Paulson (“Ratched”)

Skenari më i mirë – Figura kinemaje

Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)

Jack Fincher – “Mank” (Netflix)

Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (WINNER)

Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)

Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)