Nga Park City, Utah në Ras Al Khaimah, Emiratet e Bashkuara Arabe, Revista TIME ka zbuluar 50 vendet më të mira të botës për vitin 2022, duke shfaqur listën përfundimtare të destinacioneve që çdokush duhet t'i vizitojë të paktën një herë në jetën e tij.

Destinacionet në këtë listë janë shembuj të jashtëzakonshëm të vetëm disa prej vendeve më të bukura në planet.

Amerika e Veriut

– Park City, Utah

– Detroit, Michigan

– Miami, Florida

– San Francisko, Kaliforni

– Xhamajka

– Toronto, Kanada

– Riviera Nayarit, Meksikë

– Portland, Oregon

– Tofino, Kolumbia Britanike

Amerika Jugore

– Ishujt Galapagos, Ekuador

– São Paulo, Brazil

– Rapa Nui, Kili

– Salta, Argjentinë

– El Chalten, Argjentinë

– Bogota, Kolumbi

Azi dhe Paqësor

– Seul, Koreja e Jugut

– Kerala, Indi

– Ahmedabad, Indi

– Barriera e Madhe, Australi

– Queenstown, Zelanda e Re

– Vendet historike të Rrugës së Mëndafshit, Uzbekistan

– Trail Trans Butan, Butan

– Bali, Indonezi

– Ishulli Kyushu, Japoni

– Boracay, Filipine

– Ishujt Setouchi, Japoni

– Fremantle, Australi

Afrika dhe Lindja e Mesme

– Ras Al Khaimah, Emiratet e Bashkuara Arabe

– Doha, Katar

– Nairobi, Kenia

– Parku Kombëtar Hwange, Zimbabve

– Franschhoek, Afrika e Jugut

– Parku Kombëtar Zambezi i Poshtëm, Zambi

– Kigali, Ruandë

Evropë

– Valencia, Spanjë

– Devon, Angli

– Portree, Skoci

– Madeira, Portugali

– Alentejo, Portugali

– Kaunas, Lituani

– Kalabria, Itali

– Skelleftea, Suedi

– Kopenhagen, Danimarkë

– Marsejë, Francë

– Selanik, Greqi

– Stamboll, Turqi

– Ilulissat, Grenlandë

Rajone të veçanta

– Arktiku

– Stacioni Ndërkombëtar i Hapësirës