Daily Mail ka shkruar një tjetër artikull për Shqipërinë. E këtë herë ka pasur në fokus Dhërmiun, të cilin e konsideron “perla e fshehur e Evropës.” 

Dhërmiu cilësohet sipas “Daily Mail” si një nga sekretet më të ruajtura të kontinentit, që ofron plazhe të kristalta dhe peisazhe mahnitëse.

Blogerët e udhëtimeve, Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, duke e vlerësuar pozitivisht vizitën e tyre. Ata kanë vënë në pah se Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë nga Tirana dhe ka pesë kilometra vijë bregdetare me resorte të jashtëzakonshme, restorante dhe hotele.

“Ju mund te zbuloni Balin e Evropës në vendin më të paparashikuar”, shkruajnë dy blogerët në një video në rrjetet sociale e cila ka grumbulluar më shumë se 1.6 milion shikime.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Scott and Sals (@scottandsals)

Ja shkrimi i plotë i ‘Daily Mail:

“Udhëtarët e etur kanë zbuluar një destinacion pak të njohur në Evropë që është njësoj si një parajsë balineze. Fshati bregdetar shqiptar i Dhërmiut është quajtur ‘perla e fshehur e Evropës’.

Ndërsa shumë shikues evropianë po vërshojnë në plazhet e mbushura me turistë të Greqisë dhe Italisë, të tjerë në vend të kësaj rezervojnë një udhëtim në qytetin spektakolar i cili është cilësuar si një nga sekretet më të ruajtura të kontinentit.

Aventurierët po shkojnë drejt perlës së fshehur si Bali për plazhet e tij ‘kristal të pastër’, peizazhet mahnitëse dhe baret, hotelet dhe restorantet luksoze.

Blogerët e udhëtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, mahnitën mijëra ndjekës pasi dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, të cilin e quajtën ‘të nënvlerësuar’ dhe ‘Bali evropian’.

Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, dhe ka pesë kilometra vijë bregdetare mahnitëse të mbushur me klube plazhi dhe resorte të jashtëzakonshme.

Ka dy seksione: gjysma e sipërme, ku shtrihet qyteti i vjetër, ndërsa gjysma e poshtme është vendi ku ndodhet plazhi, restorantet dhe akomodimet.

Teksa temperaturat kanë filluar të bien në Australi, Shqipëria po hyn tashmë në muajt e saj të verës duke e bërë atë një arratisje perfekte nga i ftohti i dimrit.

Ata panë gjithashtu pamje panoramike të ujërave të detit Jon.

'Kjo është aq e bukur!' shkruante një komentues, dhe një tjetër tha: 'Shqipëria është perla e fshehur e Evropës'.

"Pak një vend tjetër evropian, por duket i mahnitshëm," shtoi një i tretë.

"Ky vend është si një ëndërr," ra dakord një i katërti.”