Jeni duke kërkuar për destinacionin perfekt të plazhit? Ja disa nga plazhet më të bukura për t'u vizituar këtë verë nëse keni vendosur ti kaloni pushimet jashtë shqipërisë!

1. Siçilia

Me një bregdet të mrekullueshëm që shtrihet për mbi 930 milje, plus dhjetëra ishuj të paprishur, maja e çizmeve elegante të Italisë ofron një llojshmëri të plazheve.Dhe, nëse jeni pas kënaqësive historike dhe gastronomike, Sicilia krenohet me disa nga thesaret helenistike më të ruajtura të Evropës dhe ushqimin e mirë .

2. Bali

 Që nga momenti kur mbërrini, është e qartë për të parë pse njihet si ishulli i perëndive. Është i bekuar me plazhe kaq të bukura sa duken shumë të përsosura për të qenë të vërtetë, vullkane të pyllëzuara që duket se janë krijuar nga një film aventurë, art dhe tempuj të mrekullueshëm.Bali ofron mundësi të panumërta për të përzier më të mirën e një pushimi relaksues në plazh me pothuajse çdo lloj përvoje tjetër.

3.Palawan

Megjithëse ka një tufë zonash turistike më të ngarkuara, Palawan mbetet një rajon kryesisht i paeksploruar i Filipineve. Vendi i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s përmban një peizazh të jashtëzakonshëm karstik gëlqeror, me një lumë nëntokësor që del në det. Ndërsa bëni kajak, mbani një sy për majmunët që ngatërrohen në lumë dhe përgatituni të mahniteni nga një përvojë epike nga mali në det.

4. Portugal

Nëse dëshironi t'i zhysni gishtat e këmbëve në rërë të butë pluhur midis eksplorimit të qyteteve dhe deteve, një turne bregdetar në Portugali nga veriu në jug mund të jetë zgjedhja e duhur.

5.Amalfi

Bregu i Amalfit - një shtrirje fotogjenike prej 30 miljesh (48,28 km) e parajsës së pushimeve në skajin jugor të gadishullit Sorrentine të Italisë - të kujton fshatrat bregdetare të gatshme për kartolina, plazhet e mbushura me diell dhe tarracat e restoranteve me pamje nga deti

Bregu i Amalfit me shkëmbinjtë e tij dramatikë, vilat 800-vjeçare dhe hapësirat e pafundme të detit blu - është versioni i preferuar i Italisë i të gjithëve.