Këngëtarja Tina Turner, një nga zërat më të famshëm të rock-ut duke përfshirë Proud Mary dhe The Best, ka vdekur në moshën 83-vjeçare pas një sëmundjeje të gjatë, ka thënë publicisti i saj.

Turner kishte vuajtur nga shëndeti i keq vitet e fundit, duke u diagnostikuar me kancer të zorrëve në vitin 2016 dhe duke pasur një transplant të veshkave në 2017.

"Do të ketë një ceremoni private funerali ku do të marrin pjesë miqtë dhe familjarët e ngushtë," tha publicisti i Turner. "Ju lutemi respektoni privatësinë e familjes së saj në këtë kohë të vështirë."

Në një karrierë që përfshin mbi 60 vjet, këngëtarja amerikano-zvicerane, e cila lindi Anna Mae Bullock në Nutbush, Tennessee, fitoi tetë çmime konkurruese Grammy dhe ka një yll në Hollywood Walk of Fame dhe St Louis Walk of Fame.

Autobiografia e saj, Unë, Tina, u shndërrua në filmin e vitit 1993 What's Love Got To Do With It, duke dramatizuar marrëdhënien e famshme të turbullt të nënës së dy fëmijëve me Ike Turner dhe gjithashtu pa Angela Bassett të nominuar për një Oscar për interpretimin e saj si Tina në biografinë.

Turner, e cilësuar gjerësisht si Mbretëresha e Rock and Roll-it, u martua me të dashurin e saj gjerman, ekzekutivin e muzikës Erwin Bach, në një ceremoni civile zvicerane në vitin 2013 dhe ka jetuar në Zvicër me të që nga viti 1994.

Kjo ishte martesa e dytë për yllin e muzikës, i cili më parë ishte martuar me muzikantin Ike nga viti 1962 deri në 1978.

Në librin e saj të vitit 1986, këngëtarja rrëfeu një histori të tmerrshme abuzimi, duke përfshirë pësimin e një hunde të thyer gjatë martesës së saj me Ike.

Ike vdiq në dhjetor 2007 dhe zëdhënësja e Tina-s në atë kohë u citua të thoshte: “Tina është në dijeni që Ike ndërroi jetë më herët sot. Ajo nuk ka pasur asnjë kontakt me të për 35 vjet. Nuk do të bëhet asnjë koment tjetër.”