Marilyn Monroe është një ikonë që nuk vdes kurrë, një yll i pa shuar që ka lënë ende pyetje pa përgjigje. Për 59 vjetorin e vdekjes së saj do të sjellim në kujtesë disa fakte që cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë.

1-Marlyn Monroe kishte një koeficient inteligjence 168, më të lartë se Albert Ajnshtajn.

2-Emri i vërtetë i Marilyn Monroe ishte Norma Jeane Mortenson.

3-Marilyn Monroe ishte brune natyrale dhe i’u nënshtrua operacioneve plastike në mjekër dhe hundë në fillimet e karrierës së saj.

4-Marilyn Monroe i merrej goja teksa fliste.

5-Ajo u pagua vetëm 50 dollarë për fotot e para nudo.

6-Për 12 vite njerëzit vendosnin lule në varrin e Marilyn Monroe.

7-Shumë njerëz kryen vetëvrasje kur zbuluan për vdekjen e saj.

8. Një video e fshehtë, superseksi e Marilyn Monroe ka dalë nga arkivat e FBI-së. Videoja, dikur "pronë" e shefit të gjithëpushtetshëm të agjencisë amerikane të hetimit, Edgar Hoover, është e rrallë për aktoren e famshme dhe të pafat.

9. Kopja e filmimit, të panevojshëm politikisht, ra në duart e një funksionari më të ulët të FBI-së dhe pas vdekjes së tij, në duart e të birit që sapo e ka shitur atë për 1.5 milionë dollarë.

10. Dyshohej se John dhe Bobby Kenedi kishin lidhje me vajzën e mrekullueshme të Los Angelosit pas publikimit te videos. Por kjo nuk u vërtetua, sepse falë nishanit të saj të pangatërrueshëm në faqen e majtë, nuk ka asnjë element që të mund të tregojë diçka më shumë për të dashurin e saj, që nuk paraqitet kurrë me fytyrë.

11. Veshjet e Merlyne Monro përfshinin të gjitha koloret. Por ngjyrat e saj të preferuara ishin e kuqja, e bardha, e zeza dhe bezha.

12. Aktorët e preferuar të sa ishin: Clark Gable, Charlie Chaplin, Charles Laughton, Ëill Rogers, Cary Grant, John Barrymore, Tyrone Power and Richard Widmark.

13. Ndër këngëtarët e saj të preferuar,Marilyn Monroe ishtë Frank Sinatrwn, ndërsa si këngëtare femër të preferuar kishte Ella Fitzgerald.

14. Marlyne Monroe kishte edhe autorët e saj të preferuar, ku do të veçonte Fyodor Dostoyevsky, J.D. Salinger, George Bernard Shaë and Thomas Ëolfe.

15. Parfumi i preferuar i Marilyn Monroe ishte Chanel No. 5 dhe produktet më të preferuara kozmetike të saj ishin të linjës Nivea.

16. Revista “Photoplay” e votoi Marilyn Monroe në vitin 1953 si Best Neë Actress, dhe në moshën 27-vjeçare ajo ishte biondja më e dëshiruar e të gjithë Hollyëood-it.

17. Fatkeqësisht fama e Marilyn Monroe dhe imazhi i saj seksual u bë një temë e cila e vrau martesën e saj me Joe DiMaggio. Ata u ndanë për “konflikt profesioni” dhe mbetën miq të ngushtë.

18. Në 29 korrik 1956 Marilyn Monroe u martua me Arthur Miller. Cifti u takua në Lee Strasberg dhe miqtë janë shprehur se ajo e “magjepsi” Arthur Miller.

19. Fatkeqësisht martesa e tyre mori fund në 20 janar 1961, kështu që filmi “The Misfits” (Mospërshtatjet) u duk sikur i përshtatej plotësisht situatës të krijuar mes çiftit.

20. Në vitin 1962 Golden Globe e quajti Marilyn Monroe si femra më e preferuar në botën e filmave, duke demonstruar edhe njëherë aftësitë e saj joshëse e sensuale.

21. Fatkeqësisht mëngjesin e 5 gushtit 1962, 36-vjeçarja Marilyn Monroe vdiq në gjumë në shtëpinë e saj në Brentëood, California.

22. Vdekja e Marilyn Monroe ishte një tronditje e madhe për të gjithë botën.

23. Sot emri “Marilyn Monroe” është kthyer në sinonim të bukurisë, sensualitetit dhe gjallërisë. Ajo mbetet frymëzim për të qenë gjithmonë në qendër të vëmendjes dhe e dëshiruar nga të gjithë. Figura e saj inspiron për të kaluar të gjitha pengesat dhe për të realizuar qëllimet.

24. Marilyn Monroe, ylli më i famshëm i botës kishte marrë overdozë ilaçesh qetësuese, në moshën 36-vjeçare. Që atëherë, zërat dhe teoritë në lidhje me atë çka ka ndodhur para dhe pas vdekjes së saj, nuk janë larguar asnjëherë: ishte vetëvrasje apo aksident? Apo e kanë vrarë?

25. 4.6 milionë dollarë u shpenzuan për varrin mbi Marilyn Monroe. Varri i vendosur mbi atë të aktores amerikane Marilyn Monro është shitur për jo më pak se 4.6 milionë dollarë.